Αρχική » Uncategorized » Παν/μιο Θράκης: Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για την Εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής

Το  Εργαστήριο Βιολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης  καλεί  Βιολόγους, Βιοχημικούς, Χημικούς και απόφοιτους σχολών πληροφορικής, κατόχους μεταπτυχιακού διπλώματος, που επιθυμούν να εκπονήσουν διδακτορική  διατριβή πάνω σε θέματα μοριακής ταυτοποίησης φορέων ασθενειών και των παθογόνων τους (Vector-borne diseases) να αποστείλουν το βιογραφικό τους στη διεύθυνση ioakarak@med.duth.gr.

Η θέση είναι χρηματοδοτούμενη για 3 χρόνια από εγκεκριμένα ερευνητικά προγράμματα (1000€ μηνιαίως).  Απαραίτητη κρίνεται η εμπειρία σε τεχνικές ανάλυσης γονιδιωμάτων και η καλή γνώση στατιστικης, ενώ η δυνατότητα χειρισμού big data θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν. Μέσω των προγραμμάτων θα υπάρχει η δυνατότητα διεθνών συνεργασιών και συμμετοχών σε διεθνή συνέδρια.

Για περισσότερες πληροφορίες για τη δραστηριότητα της ερευνητικής ομάδας https://ioakarak.wixsite.com/virology